PandaSC

Jak korzystać z klimatyzacji?

Lato oznacza zwiększone obciążenia spowodowane wysokimi temperaturami. Istnieje ryzyko przegrzania, odwodnienia, zwiększonego zmęczenia, nerwowości, obniżonej koncentracji …

Temperatura w kabinie wynosząca około 35 stopni Celsjusza może mieć wpływ na osobę, tak jakby miał 0,05% alkoholu we krwi. Wydaje się to trochę za dużo, ponieważ w wielu krajach taka wartość alkoholu we krwi jest nadal dozwolona, ​​ale w rzeczywistości umiejętności oceny już się pogarszają. Im dłużej osoba przebywa w samochodzie w takiej temperaturze, tym bardziej sytuacja się pogarsza. Ponadto czas reakcji wydłuża się o około 20%. Obie te rzeczy powodują wydłużenie drogi hamowania. Na szczęście dzisiaj praktycznie wszystkie samochody mają klimatyzację, która pomaga nam pokonać te pułapki. Jednak wielu kierowców nie może z niego korzystać.

Opuszczając parking

W samochodzie zaparkowanym na słońcu temperatura wnętrza może względnie krótko przekroczyć 60 ° C. Wielu kierowców, gdy siedzą w samochodzie i uruchamiają silnik, natychmiast włączają klimatyzację, aby uzyskać najwyższą wydajność – ustawić najniższą temperaturę i najwyższą możliwą prędkość – lub, jeśli mają automatyczną klimatyzację, zrobią to za nich. Jednocześnie zamykają okna, aby jak najszybciej schłodzić wnętrze. W rzeczywistości jednak gorące powietrze krąży w kabinie, ponieważ system klimatyzacji korzysta z wewnętrznego obiegu na tym etapie. W pierwszej fazie – minutę lub dwie – korzystne jest pobranie wszystkich okien, nawet lepiej (jeśli pozwala na to sytuacja), aby otworzyć drzwi i przewietrzyć kabinę. Aby zaoszczędzić paliwo, włącz klimatyzator dopiero po odpowietrzeniu kabiny.

O szklanej mgle.

Nawet letni poranek może być zimny, co może prowadzić do zamglenia przedniej szyby. Podobnie okulary mogą być zaparowane w deszczu. Klimatyzacja osusza powietrze, aby szybciej rozmrażać szybę. W takich warunkach należy używać klimatyzacji automatycznie. Co gorsza, gdy wchodzisz do podziemnego garażu w letnim deszczu. Zazwyczaj wszystkie okna i lustra stają się mgliste. Jeśli nie masz klimatyzatora, włącz go przed wejściem do garażu. Z podobnego powodu zalecamy stosowanie klimatyzacji wiosną, jesienią, a nawet w miesiącach zimowych – krótko, przez cały rok. Klimatyzacja pomaga w rozmrażaniu i osuszaniu przedniej szyby i bocznych okien.

Recyrkulacja w duchu

Jeśli twój klimatyzator ma funkcję automatycznej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, użyj go. Elektronika rejestruje zanieczyszczenie powietrza na czas i aktywuje wewnętrzny obieg powietrza, zanim nastąpi pogorszenie jakości powietrza. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, a kiedy na przykład widzisz dym, aktywuj wewnętrzną cyrkulację powietrza ręcznie na czas. Należy jednak pamiętać, że podczas jazdy z wewnętrzną cyrkulacją powietrza przez dłuższy czas okulary będą zamglone. Kiedy przechodzisz przez krytyczny obszar, wyłącz go lub wyłącz. ustaw klimatyzator na automatyczny wewnętrzny obieg powietrza.

Właściwa temperatura

W upalne dni zachęca do utrzymywania temperatury klimatyzatora na minimalnym poziomie, ale nie rób tego. Eksperci nie zalecają zbyt dużej różnicy w stosunku do temperatury zewnętrznej. Jest to szczególnie niezdrowe, gdy często wychodzisz i wsiadasz do samochodu. Ustaw temperaturę na 22-25 stopni Celsjusza.

Wskazuj duchy

Zachęca go także bezpośrednie kierowanie otworów wentylacyjnych do siebie, ale nie rób tego. Podczas gdy możesz czuć, że samochód jest przyjemnie chłodny, kabina ochłodzi się bardziej efektywnie, gdy hartowane powietrze jest kierowane do przestrzeni kabiny. Ponadto inni pasażerowie będą korzystać z zalet klimatyzacji. Ale jest jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie zdrowie. Zimne powietrze kierujące na ciało powoduje reumatyzm. Chociaż nie od razu, ale z pewnością na dłuższą metę. Jeśli jedziesz z wylotami klimatyzacji skierowanymi bezpośrednio na ciało, z pewnością doznasz z czasem reumatyzmu.

Pamiętaj, aby odpowietrzać

Jak wspomniałem, klimatyzator osusza powietrze w kabinie. Dlatego należy regularnie wentylować w przypadku dłuższych podróży. Z tego samego powodu pamiętaj, aby pić, aby zwilżyć błonę śluzową. Należy pamiętać, że suszenie jest również problemem dla oczu. Jeśli masz wrażliwe oczy, rób przerwy podczas jazdy i zajmuj się nimi. Użyj kropli do oczu.

Klimatyzacja a otwarte okna

Może powinienem zacząć od tego pytania. Klimatyzacja niewątpliwie zwiększa zużycie paliwa. W końcu do działania potrzebuje sprężarki, która jest energią o znacznym zużyciu energii. Tak, klimatyzator zwiększa zużycie, ale przy wyższych prędkościach wzrost oporu aerodynamicznego może już zwiększyć zużycie niż klimat. Nie wspominając o hałasie i komforcie. Z drugiej strony, przy powolnej jeździe w warunkach miejskich, przyjemnie jest jeździć z otwartymi oknami i klimatyzacją – ale dla trybu ręcznego z przyjemną temperaturą (22 – 25 ° C) i niską prędkością wentylatora. Chociaż taka jazda nie jest ekonomiczna, ale bardzo przyjemna, w kabinie jest mieszane świeże powietrze z przyjemnym schłodzonym.

usługa

Ostatnia rzecz nie dotyczy bezpośredniego wykorzystania klimatyzacji, ale ma kardynalny wpływ na jej prawidłowe działanie. Przestrzegać okresów wymiany filtra przez producenta. W rzeczywistości filtr kabinowy nie tylko łapie kurz i pyłki, ale może również przechowywać bakterie i grzyby. Jeśli nie zrobiłeś tego przed sezonem, napisz klimatyzator przed wyjazdem za granicę. Jeszcze lepiej, jeśli masz wszechstronną rewizję klimatyzacji – działanie sprężarki, luz paska klinowego, prawidłowe przełączanie sprzęgła sprzęgła, sterowanie, wydajność klimatyzacji, szczelność systemu…

https://www.redsonia.pl/
http://zlotypionek.pl/
http://www.pandasc.pl/
http://www.planszowadabrowa.pl/
http://www.gamesworld.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.