PandaSC

Instalacja LPG – wydatek, który się zwraca

Ceny paliwa wahają się w zależności od wielu czynników. Może o nich decydować cena baryłki ropy na światowych giełdach albo sytuacja polityczna w danym kraju. Utarło się jednak, że benzyna w Polsce jest droga albo bardzo droga. To samo można powiedzieć o dieslu. Dlatego warto zdecydować się na samochód na gaz.

Instalacja gazowa w samochodzie to przede wszystkim oszczędności. Cena litra gazu nie przekracza 50 proc. ceny litra benzyny, więc matematyka jest tu dosyć prosta. Oczywiście, aby cieszyć się oszczędnościami, najpierw trzeba zainwestować.

Instalacja LPG – cena zależy od technologii

To, ile zapłacimy za instalację gazową do naszego auta, zależy od tego, na którą generację instalacji LPG się zdecydujemy. Ceny montażu układów LPG pierwszej generacji zaczynają się już od 1000 zł, ale nie jest to instalacja, na którą warto się dzisiaj zdecydować, choćby ze względu na przestarzałą technologię. Zresztą, pasuje ona przede wszystkim do samochodów z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, i powoduje znaczne spadki mocy.

We współczesnym samochodzie należałoby się zdecydować na gaz sekwencyjny, czyli instalację czwartej generacji. Jest to koszt rzędu 2000-2500 zł. Układ ten charakteryzuje się zastosowaniem wtryskiwaczy gazu – po jednym na każdy cylinder. Instalacja sekwencyjna, jeśli jest odpowiednio skonfigurowana, nie powoduje zauważalnych ubytków mocy silnika ani zwiększonego spalania.

Istnieje jeszcze piąta generacja instalacji gazowej, która znajduje zastosowanie w nowoczesnych silnikach TSI czy FSI. Pozwalają one na wtrysk gazu w fazie ciekłej a ich koszt zaczyna się od 4500 zł.

Czy instalacja gazowa się opłaca?

Wiadomo, że opłacalność instalacji LPG nie zawsze jest regułą. Wszystko zależy od tego, jak często użytkujemy samochód i jakie dystanse nim pokonujemy. Jeśli posiadamy auto z ekologicznym silnikiem o niskiej pojemności, które służy nam do weekendowych wypraw na ogródek działkowy, to montaż instalacji LPG nie ma w tym przypadku sensu.

Warto zamontować instalację gazową w momencie, gdy samochód charakteryzuje się spalaniem przynajmniej na poziomie 7l/100km w cyklu mieszanym i służy nam do codziennych podróży. Przy takim spalaniu koszt przejechania stu kilometrów wynosi 35 zł, przy cenie benzyny 5 zł za litr. Jeśli ten sam dystans pokonamy na instalacji gazowej, cena wyniesie mniej niż 15 zł, przy cenie 2, 10 zł za litr gazu.

 

Polecamy: sklep dzotczi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.